Виведення із запою вдома та в стаціонарі

Зміст сторінки

Що є основою поняття алкогольний запой?

Фактор алкоголізму – патологічний потяг до спиртних напоїв. При цьому спостерігається:

  • зростання толерантності,
  • втрата контролю над кількістю випитого, коли це виникає не періодично, а постійно,
  • це формування абстинентного синдрому, коли йдеться не про те, що протягом одного дня трапилося передозування, а затяжний період, що триває від п’яти до семи днів.

Людина перетворюється на фабрику з переробки етилового спирту, де організм працює в режимі, коли вмикається сигнал – бажання випити і людина бере енергію від кількості вжитого спиртного. Настає зовсім інший обмін речовин. Потрібно відрізняти отруєння від алкоголю, від похмільного синдрому, іншими словами – запою. Людина, яка перебуває в стані запою, дивиться на алкоголь, як на порятунок. Саме без нього його трясе, виникають сильні болі у серці, головний біль. Нервова система накопичує негатив емоцій, людина починає зриватися. Якщо людина знаходиться довго в затяжній стадії запою, і в якийсь момент не може пити, оскільки організм не приймає дозу, на тлі відсутності алкоголю виникає безсоння, почуття страху. У цей момент може розвинутись алкогольний синдром, званий білою гарячкою. Саме запійні стани сприймаються як хвороба.

Вже на другій стадії спостерігається період важкого алкоголізму, так звана запійна стадія, коли виникає алкогольний психоз — делірій (біла гарячка). Біла лихоманка або галюцинації виникають при прийомі великих доз досить тривалий час. Існує ще один фактор – індивідуальна схильність до алкогольних психозів. Є люди, які чутливі до прояву психічних та соматичних психозів. У будь-якому випадку, дуже важливо, своєчасно запобігти тяжкому стану хворого і вивести його із запійного стану.

алкогольний запой

Виведення із запою в стаціонарі

Традиційно виділяються такі етапи лікування у стаціонарі:

Детоксикація

Основні проблеми починаються у період вживання спиртних напоїв. Відповідно, якщо ми говоримо про алкогольну залежність – це запійна форма або постійна форма, при якій людина хоче зупинитися, але не виходить. Певний етап лікування – крапельниця. У чому суть “відкопування”? Проводиться детоксикація, тобто. вводяться препарати нейролептики, які впливають на потяг. Якщо лікування проводиться у стаціонарі, застосовуються сильніші нейролептики. Лише ця серія препаратів впливає на зниження бажання випити. Інші препарати не діють організм. У разі тяжкого стану пацієнта в умовах стаціонару вводяться препарати плазми, а також курс терапії, спрямованої на усунення тих чи інших факторів токсичного впливу на організм.

Установка на тривалу тверезість

Однозначно, вилікуватись може лише той, який налаштований на тривалу тверезість. Тут є два фактори: медикаментозний і психотерапевтичний. Важливо розуміти, що медикаментозний метод лікування ніколи не працює без психотерапевтичного (установки). Можна пити таблетки, запиваючи їх горілкою. Чинник психологічний у цьому питанні грає провідну роль. І роль лікаря сприяти, щоб установка була якомога триваліша та стійка. Таблетка не триматиметься за людиною, йому необхідно докладати зусиль. Потрібна об’єктивна оцінка самої людини на реальне лікування.

Профілактика наслідків вживання алкоголю

Усі проблеми пов’язані з алкоголем (цироз печінки, порушення серцевого ритму, судинні захворювання) оборотні, тобто якщо людина “зав’язує”, то вони компенсуються за умови абстиненції.

Універсального методу лікування алкоголізму не існує, до кожної конкретної людини необхідний індивідуальний підхід з урахуванням її фізіологічного та психоемоційного стану.

Якщо зв’язок алкоголю з нервовою системою сильний, то самій людині впоратися з алкоголем важко. Коли йдеться про алкоголізм, треба розуміти, що це не тілесна недуга, з якою може впоратися лише лікар, це завжди співпраця лікаря та пацієнта. Головне бажання залишається за самою людиною. Лікар може допомогти, але він не може зробити за людину, те що має зробити вона сама.

Виведення із запою вдома

  • Тривалість періоду вживання. Чим більший період вживання від двох тижнів і більше, тим вищий ризик ускладнень: гострий психоз, серцево-судинні ускладнення, судинні порушення.
  • Вік. Чим старша людина, тим вищий ризик для здоров’я.
  • Наявність супутніх захворювань. За наявності таких захворювань, як астма, хронічний панкреатит, виведення такого пацієнта в домашніх умовах може бути небезпечним.

Враховуючи три фактори вдома проводиться первинна медична допомога — детоксикація. Насамперед пацієнту слід усунути психопатичне збудження, вегетативну симптоматику, пацієнта треба заспокоїти і дати медикаментозний сон. Це не лікування, а першочергові дії лікаря, спрямовані на зняття нападу. Зупинка на даному етапі призведе до того, що запої продовжуватимуться і надалі. Близькі та рідні люди повинні постаратися переконати хворого алкоголіка лягти на лікування до стаціонару.

Важливо розуміти! Виведення із запою вдома, методом детоксикації, вимагає кваліфікації лікаря, який неодноразово це проводив. Не займайтеся самолікуванням підручними засобами.

До програми детоксикації вдома включається комплекс заходів:

  • Застосування ентеросорбентів,
  • Купірування зневоднення організму.
  • Застосування седативних препаратів для усунення тривоги, нормалізації сну та попередження розвитку нападів,
  • Застосування гепатопротекторів,
  • Судинні препарати для нормалізації діяльності серцево-судинної системи.

Ціна та строки виведення із запою

Закритий стаціонарАмбулаторне лікування
від 2 тижніввід 2 разів на тиждень
ПослугаЦіна
Вивід із запоювід 2600 грн.
Амбулаторне лікування алкоголізму
від 1250 грн.
Денний стаціонар
від 1650 грн.
Анонімна консультація
800 грн.

Запитання і відповіді на тему алкоголізм

Чи є безпечне вживання алкоголю?

ВООЗ запропонувала стандартну дозу алкоголю, що спричиняє мінімальний ризик для здоров’я: 3-4 рази на тиждень за умови дотримання ліміту. Тут слід враховувати, що вживання алкоголю та алкогольна залежність – різні поняття. Особистість людини не цілісна, коли ресурси підсвідомості, які відповідають за здоровий спосіб життя, виснажуються і не вистачає сил боротися зі свідомістю, яка відповідає за залежність, поняття безпечне вживання алкоголю не має сенсу.

Чи можна вважати метод детоксикації лікуванням від алкоголізму?

Детоксикація – очищення організму, спрямована на виведення з організму токсичних речовин та максимальну нейтралізацію метаболізму етилового спирту. Це перший етап подолання синдрому відміни алкоголю, який залежить від його виразності, тяжкості, терміну вживання.

Що таке алкогольний психоз?

Це тяжке ускладнення алкогольної залежності та токсичного пошкодження головного мозку. Відбувається це при досить тривалому вживанні у високих дозах. Ще один фактор – індивідуальна схильність до алкогольного психозу. Людина у стані похмілля явно виражені тривога, кошмарні сновидіння, безсоння, страх. Це можуть бути перші ознаки, що людина схильна до розвитку білої гарячки, до розвитку алкогольного психозу. Але це не сам психоз. При алкогольному делірії відбувається порушення у свідомості та складні комбіновані галюцинації: зорові, слухові, тактильні.

Мусияка Евгений Петрович - врач-нарколог

Мусіяка Євген

Лікар-нарколог, психіатр. Лікування алкогольної та наркотичної залежності (виведення із запійних станів) та проведення наступної зміцнюючої терапії.